Zimowe Kursy Instruktorskie 2021

Zimowe Kursy Instruktorskie 2021

KURS PRZEWODNIKOWSKI “Latarnik”

„Kurs trzeba przeżyć” – Stefan Mirowski

 

Harcerstwo jest proste same w sobie. Oparte na uczeniu w działaniu, budowaniu zespołu na przeżyciu wspólnej przygody okraszonej sumą wspólnie doznanych emocji. Wzmacnia w działaniu poczucie siły drzemiącej w każdym z uczestników i w każdym z członków kadry działających w jednym zespole.

Dlatego nasz kurs ma być przygodą, którą przeżywać będziemy wspólnie, uczestnicy i kadra, dzieląc się swoimi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami, tak aby każdy po powrocie do swoich środowisk potrafił jak LATARNIK w innych rozpalać płomień, dbać o niego i przekazywać go innym.

Kurs przewodnikowski „Latarnik” nie jest kursem dającym wiedzę metodyczną w zakresie pracy z gromadą lub drużyną. Kompletnie nie chodzi w nim o to, aby uczestnikom dać wiedzę i umiejętności do bycia drużynowym. Nie ma w nim więc miejsca na podpowiadanie rozwiązań stosowanych w pracy gromady czy drużyny. Na to przychodzi czas na kursie drużynowych właściwej metodyki, do udziału w których będziemy zachęcać uczestników naszego kursu.

Nie każdy z nich zostanie przecież drużynowym,

Część z nich zostanie instruktorami ZHP bazującymi na doświadczeniach z funkcji przybocznego. Część zostanie drużynowymi, ale część w ogóle nie podejmie instruktorskich wyzwań.

Naszym zadaniem jest wprowadzić uczestników na początek instruktorskiej drogi. 

Pokazać czym może być instruktorska przygoda i odczarować mechanizm swoistego harcerskiego perpetum mobile - Harcerskiej Metody Wychowawczej.

Przy tej okazji będziemy mieli możliwość zachęcenia kursantów do przeżywania harcerstwa w aktywny sposób, oparty na harcach w terenie i blisko natury. Nie tylko dla samych siebie, ale przede wszystkim dla młodszych od nich zuchów i harcerzy

NA TYM ZALEŻY NAM BARDZO.

To obecnie nie jest wcale takie oczywiste w praktyce harcerskich aktywności . Na kursie będziemy pracować z uczestnikami o bardzo różnych doświadczeniach harcerskich, tych bogatych w przeżywaniu harców w każdych warunkach ale często także takich, którzy mają je ograniczone do doświadczeń zdobywanych przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach – nawet nie harcówkach. 

Harcerstwo jest proste same w sobie.

Nie mamy co do tego wątpliwości. Oparte jest na uczeniu w działaniu, budowaniu zespołu na przeżyciu wspólnej przygody okraszonej sumą wspólnie doznanych emocji. Wzmacnia w działaniu poczucie siły drzemiącej w każdym z uczestników i w każdym z członków kadry działających w jednym zespole.

Dlatego nasz kurs ma być dla uczestników i dla nas przygodą, którą przeżywać będziemy wspólnie, dzieląc się swoimi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami, tak aby każdy po powrocie do swoich środowisk potrafił jak LATARNIK w innych rozpalać płomień, dbać o niego i przekazywać go innym.


Zapraszamy na siódmego już "Latrnika"